WYZWANIE 5x5

WYZWANIE 5x5

WYZWANIE NA LATA

ŁOWCY WIDOKÓW

ŚWIAT

obszar działania

niewielu

zdobywców

CHALLENGE

zestaw MEDALI

WYZWANIE 5x5

5x5 CHALLENGE

Jest to program oparty na liczbie “5”. Wszystko tu stanowi wielokrotność piątki 🙂

Mamy więc zestaw medali w 5 kategoriach dotyczących:

Zdobycie oczekiwanej liczby medali może zająć nawet kilka lat – zależy od stopnia Waszego zaangażowania w uprawianie turystyki.

W każdej kategorii medali mamy pięć stopni wtajemniczenia:

Wyzwanie 5×5 można realizować zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Medale można piątkami poskładać w jedną całość, w różnych konfiguracjach, co daje ciekawy sposób prezentacji Waszych trofeów (zobacz).

Jak to działa

ZASADY WYZWANIA 5x5

Medale 5×5 CHALLENGE zdobywa się w pięciu kategoriach:

Powyższe kategorie są niezależne – w każdej z nich można zdobywać kolejne medale niezależnie od osiągnięć w pozostałych kategoriach.

Do weryfikacji medali możecie przedstawiać swoje osiągnięcia datowane od chwili Waszego przystąpienia do klubu ‘Łowcy Widoków’.

Aby zdobywać medale Wyzwania 5×5, trzeba najpierw zostać członkiem klubu ‘Łowcy Widoków’. 

logo-LW-PL-SK-CZ-z-otokiem.png
Jak zostać członkiem klubu?

Aby się zapisać, kup książeczkę WYZWANIE 5×5 (ang. 5×5 CHALLENGE) i w niej rejestruj swoje osiągnięcia do czasu weryfikacji. Możesz też zakupić dowolny inny artykuł. Po zakupie dostaniesz link do formularza zgłoszeniowego do klubu. Wpisz tam swoje dane i załatwione!

Jak weryfikować osiągnięcia?

Weryfikacja odbywa się w książeczkach 5×5 CHALLENGE (pol. WYZWANIE 5×5), w arkuszu weryfikacyjnym udostępnionym przez klub, a także – w szczególności dla medali pieszo-biegowych oraz rowerowych – na podstawie wyciągów lub zrzutów ekranu z aplikacji monitorujących przebyte trasy lub kroki.

Książeczkę zakupisz w naszym sklepie – tutaj link.
Arkusz weryfikacyjny jest do pobrania tutaj.

Od jakiej daty liczą się Wasze osiągnięcia?

Do weryfikacji medali możecie przedstawiać swoje osiągnięcia datowane od chwili Waszego przystąpienia do klubu ‘Łowcy Widoków’.

Ale uwaga! To bardzo ważna informacja dla klubowiczów z numerami klubowymi od 1 do 2378! Czyli tych osób, które w chwili opublikowania Wyzwania 5×5 (w dniu 15 marca 2024) już były członkami klubu.
Wasze zdobycze z okresu pomiędzy datą Waszego przystąpienia do klubu a dniem 15 marca 2024 mogą być zaliczone wyłącznie na medale stopnia brązowego, srebrnego i złotego. Aby zweryfikować medale master i champion musicie przedstawić osiągnięcia z datami po 15 marca 2024
.

Jak sprawdzić od kiedy jestem w klubie?

Wejdź na stronę z listą członków klubu, odszukaj swoje imię obok numeru klubowego, a następnie odczytaj w tym samym wierszu tabelki datę Twojego przystąpienia do klubu.

Kolejność zdobywania medali

Medale w ramach każdej kategorii zdobywa się po kolei, poczynając od brązowego, poprzez srebrny i złoty, a dalej medale master i champion. Nie ma możliwości pominięcia zdobywania niższych stopni medali i pozyskania od razu medalu wyższego stopnia.

Ile kosztują medale?

Koszty produkcji medali są niestety mocno wyższe niż naszych odznak, do których już się pewnie przyzwyczailiście. Ale coś za coś – medale są dużo większe od dotychczasowych odznak, stanowią też zupełnie inny program.

Cena nominalna za pojedynczy medal to 55 zł. Przy podsumowaniu Waszych weryfikacji będziemy brali też pod uwagę czy chwalicie się w mediach społecznościowych odznakami klubu i medalami właśnie, czy aktywnie weryfikujecie inne odznaki klubowe, czy macie jakieś „zasługi” dla klubu itp.

Bonusy przy weryfikacji medali

Każdy co piąty (znowu pojawia się magiczna liczba „5”) zdobyty przez daną osobę medal będzie nagradzany dodatkowym „gadżetem”.

Ich listę jeszcze przygotowujemy!

WYMAGANIA

MEDALE GÓRSKIE

Aby zdobyć medale gór, trzeba odwiedzać… szczyty! Nie ma znaczenia gdzie, w jakim kraju, w jakim krajobrazie te góry i górki się znajdują. Ważne jest natomiast, aby każda z nich miała wysokość przynajmniej 555 metrów nad poziomem morza i była nazwana. Wysokości i nazwy szczytów zawsze możesz sprawdzić na większości dostępnych map wydanych w papierze lub dostępnych online.

Na kolejne kolory medalu należy odwiedzić:

Czy koniecznie muszę wejść na sam wierzchołek?

Jeżeli wejście na sam wierzchołek góry jest niebezpieczne lub z jakiegoś powodu niemożliwe, nie wchodź tam! Ważne, aby znaleźć się w pobliżu szczytu, na przykład 10, 50 czy 100 m od niego. Wówczas też się liczy! Te trudności najczęściej będą dotyczyły gór wysokich lub miejsc, które po prostu nie są udostępnione dla odwiedzających.

W parkach narodowych i rezerwatach

W przypadku wędrówek w parkach narodowych, w parkach krajobrazowych lub rezerwatach przyrody nie wolno schodzić z udostępnionych szlaków turystycznych. Pamiętajmy o tym!

Ile razy mogę zdobyć tę samą górę?

dla tego zestawu medali odwiedzane szczyty mogą być zaliczone tylko jeden raz. To znaczy, że jeżeli odwiedziny danego szczytu pomogą Ci zdobyć medal brązowy, to już nie możesz wpisać ponownych odwiedzin tego samego szczytu przy weryfikacji medalu srebrnego, złotego itp. Według zasady “Dany szczyt zaliczamy tylko jeden raz” w ramach kategorii medali górskich.

Czy mogę jednocześnie zdobywać inne medale i odznaki?

Zbieranie szczytów na medale górskie nie wyklucza jednoczesnej rejestracji swoich zdobyczy do pozostałych medali 5×5 CHALLENGE oraz innych odznak i wyzwań klubu Łowcy Widoków bądź innych stowarzyszeń i organizacji.

WYMAGANIA

MEDALE ZAMKOWE

Aby zdobyć medale zamków, należy odwiedzać… zamki! Nie ma znaczenia gdzie, w jakim kraju, w jakim krajobrazie owe zamki się znajdują. Ważne jest natomiast, aby nie były one jedynie kupką kamieni albo tylko miejscem gdzie niegdyś stał zamek – coś tam faktycznie musi się znajdować 🙂

Na kolejne kolory medalu należy odwiedzić:

Skąd wiadomo czy to zamek?

Może pojawić się pytanie, czy dana budowla to zamek czy może dwór albo pałac. Istotne w takim przypadku jest, żeby w jego nazwie, oficjalnej lub potocznej, funkcjonowało słowo “zamek”. Gdyby nadal były wątpliwości, rozpatrujemy je zawsze na korzyść odwiedzającego.
Polecamy też naszą mapę zamków na terenie Polski, Czech i Słowacji.

Czy muszę wchodzić do środka?

Nie wymagamy wchodzenia do zamku lub na jego mury, jeżeli jest to obiekt w złym stanie technicznym lub w ruinie, sprawia wam to dyskomfort (tak, niektórzy z nas mogą mieć lęk wysokości), jest niesprzyjająca pogoda, albo obiekt jest aktualnie zamknięty.

Oczywiście na każdym zamku poruszamy się tylko w obszarach udostępnionych do zwiedzania.

Bezpieczeństwo

Zawsze należy przestrzegać zasad ustalonych przez właściciela lub zarządcę obiektu, a także oczywistych zasad bezpieczeństwa. Uważajcie na siebie – zdrowy rozsądek przede wszystkim!

Czy mogę jednocześnie zdobywać inne medale i odznaki?

Odwiedzanie pięknych i tajemniczych budowli na medale zamkowe nie wyklucza jednoczesnej rejestracji swoich zdobyczy do pozostałych medali 5×5 challenge, innych odznak i wyzwań klubu „Łowcy Widoków” bądź innych stowarzyszeń i organizacji.

Ile razy mogę odwiedzić ten sam zamek?

Dla tego zestawu medali odwiedzane obiekty mogą być zaliczone tylko jeden raz. To znaczy, że jeżeli odwiedziny konkretnego zamku pomogą Ci zdobyć medal brązowy, to już nie możesz wpisać ponownych odwiedzin tego samego zamku przy weryfikacji medalu srebrnego, złotego itp. Według zasady “Dany obiekt zaliczamy tylko jeden raz”  w ramach danej kategorii medali 5×5 Challenge.

WYMAGANIA

MEDALE WIEŻOWE

Aby zdobyć medale wież widokowych, należy odwiedzać… wieże widokowe. Nie ma znaczenia gdzie, w jakim kraju, w jakim krajobrazie owe wieże się znajdują. Ważne jest natomiast, aby każda z odwiedzanych wież miała dobry widok, niech to nie będzie panorama na 3 metry na krzaki… Ale co to znaczy „dobry widok”, to już pozostawiamy Wam do decyzji.

Na kolejne kolory medalu należy odwiedzić:

Jakie budowle zaliczamy do wież widokowych?

Obiekty, które zaliczają się do tego medalu, to na przykład: klasyczne wieże widokowe (postawione właśnie w celu podziwiania widoków), wieże pozwalające na podziwianie widoków znajdujące się w różnych budynkach (kościoły, ratusze, centra handlowe, inne), tarasy widokowe znajdujące się na obiektach sakralnych, zabytkowych i innych.

Czy koniecznie muszę wejść na wieżę?

Nie wymagamy wchodzenia na wieże, jeżeli sprawia wam to dyskomfort (np. niektórzy z nas mogą mieć lęk wysokości), jest niesprzyjająca pogoda, albo obiekt jest nieczynny czy też aktualnie z dowolnych przyczyn zamknięty.

Bezpieczeństwo

Zawsze należy przestrzegać zasad ustalonych przez właściciela lub zarządcę obiektu, a także oczywistych zasad bezpieczeństwa. Uważajcie na obiekty w złym stanie technicznym lub nawet w ruinie. Zdrowy rozsądek przede wszystkim!

Ile razy mogę zaliczyć sobie tę samą wieżę?

Dla tego zestawu medali odwiedzane obiekty mogą być zaliczone tylko jeden raz. To znaczy, że jeżeli odwiedziny konkretnej wieży pomogą Ci zdobyć medal brązowy, to już nie możesz wpisać ponownych odwiedzin tej samej wieży przy weryfikacji medalu srebrnego, złotego itp. Według zasady “Dany obiekt zaliczamy tylko jeden raz” w określonej kategorii medali.

Czy mogę jednocześnie zdobywać inne medale i odznaki?

Odwiedzanie wież widokowych na medale wieżowe nie wyklucza jednoczesnej rejestracji swoich zdobyczy do innych medali 5×5 CHALLENGE oraz innych odznak i wyzwań klubu Łowcy Widoków bądź innych stowarzyszeń i organizacji.

WYMAGANIA

MEDALE PIESZO-BIEGOWE

Aby zdobyć medale turystyki pieszej lub biegowej, trzeba się ruszać!
Liczą się codzienne spacery i przechadzki na świeżym powietrzu, rekreacyjne bieganie, regularna i okazjonalna turystyka piesza, biegi na orientację w dowolnym terenie, a także wszelkie inne aktywności wymagające kontaktu nóg z podłożem, w których da się policzyć przebyte odległości. Możesz swobodnie “mieszać” aktywności piesze i biegowe.

Na kolejne kolory medalu należy przejść lub przebiec:

Jak dokumentować swoje trasy?

Nie ma znaczenia gdzie chodzisz lub biegasz, w jakim kraju, w czasie urlopu, czy w drodze do pracy lub szkoły. Możesz liczyć kroki, wspierać się aplikacją rejestrującą aktywność fizyczną (wystarczy jako potwierdzenie zrzut ekranu z podsumowaniem za określony okres czasu) lub po prostu dokumentować w książeczce swoje spacery i wyprawy.

Parki narodowe i rezerwaty

W przypadku wędrówek w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody nie wolno schodzić z udostępnionych szlaków turystycznych. Pamiętajmy o tym!

Czy mogę jednocześnie zdobywać inne medale i odznaki?

Zbieranie kilometrów na medale pieszo-biegowe nie wyklucza jednoczesnej rejestracji swoich zdobyczy do innych medali 5×5 CHALLENGE, innych odznak i wyzwań klubu „Łowcy Widoków” bądź innych stowarzyszeń i organizacji.

Ile razy mogę przebyć tę samą trasę?

Dane trasy lub ich odcinki możesz pokonywać wielokrotnie, np. robiąc trening biegowy codziennie tą samą drogą. To zależy tylko od Ciebie!

WYMAGANIA

MEDALE ROWEROWE

Aby zdobyć medale turystyki rowerowej, trzeba trochę będzie “pokręcić”!
Liczą się dowolne aktywności rowerowe na świeżym powietrzu: jazda rekreacyjna, wycieczki weekendowe, regularne treningi, wyścigi rowerowe, rajdy terenowe itp. Możesz swobodnie “mieszać” wszystkie takie aktywności, ważne aby miały jedną rzecz wspólną – rower 🙂

Na kolejne kolory medalu należy odwiedzić:

Jak dokumentować swoje trasy?

Nie ma znaczenia gdzie będziesz jeździć, w jakim kraju, po szosie czy w terenie, w czasie urlopu czy w drodze do pracy lub szkoły. Polecamy wspierać się aplikacją rejestrującą aktywność fizyczną (wystarczy jako potwierdzenie zrzut ekranu z podsumowaniem za określony okres czasu) lub po prostu dokumentować trasy swoich wypraw.

Bepieczeństwo

Dbajmy o bezpieczeństwo! Pamiętajmy o kaskach, odblaskach i oświetleniu! A także o poszanowaniu przepisów ruchu drogowego.

Czy mogę jednocześnie zdobywać inne medale i odznaki?

Zbieranie kilometrów na medale rowerowe nie wyklucza jednoczesnej rejestracji swoich zdobyczy do innych medali 5×5 CHALLENGE, innych odznak i wyzwań klubu „Łowcy Widoków” bądź innych stowarzyszeń i organizacji.

Ile razy mogę przebyć tę samą trasę?

Dane trasy możesz pokonywać wielokrotnie, np. kilkukrotnie przejeżdżając tą samą drogą, bo Cię po prostu urzekła. To zależy tylko od Ciebie!

Puzzle MEDALOWE

Trofea Wyzwania 5×5 można dowolnie łączyć ze sobą, po 5 sztuk niezależnie od rodzaju i stopnia medalu.

Wiele możliwych kombinacji!

Oto rekomendowane artykuły z naszego sklepu.
Dowolny zakup upoważnia do przystąpienia do klubu i udziału we wszystkich programach i projektach!

Mapy
Media społecznościowe